Kaisa Arrateig ja Jane Erkko – Helsinkiläislegendat – Helsingin Taitoluisteluklubi
You are currently viewing Kaisa Arrateig ja Jane Erkko – Helsinkiläislegendat

Kaisa Arrateig ja Jane Erkko – Helsinkiläislegendat

Sata urheilullista ja liikuttavaa helsinkiläislegendaa valittu – joukossa Kaisa Arrateig ja seuramme perustaja Jane Erkko. Helsingin kaupungin liikuntapalvelut täyttävät kuluvana vuonna sata vuotta, ja juhlavuoden kunniaksi nimettiin sata legendaarista henkilöä, jotka ovat suuresti vaikuttaneet helsinkiläiseen urheiluun ja liikuntaan. Sataa helsinkiläislegendaa juhlistettiin Helsinki-päivänä 12.6. kello 16.00−17.00 kaupungintalolla järjestettävällä cocktail-tilaisuudella, jossa legendoja isännöivät apulaispormestari Nasima Razmyar ja kulttuurin ja vapaa-ajan toimialajohtaja Tommi Laitio. Helsingin kaupunki on vuodesta 1964 lähtien jakanut Vuoden helsinkiläisurheilija -tunnustuspalkinnon, jonka saaneet urheilijat nimettiin automaattisesti sadan helsinkiläislegendan joukkoon. Loppujen henkilöiden valintaan pyydettiin apua yleisökyselyllä, jonka vastauksia hyödyntäen urheilun ja liikunnan asiantuntijoista koostuva raati valitsi helsinkiläislegendat. Lopullisella listalle urheilijoiden lisäksi valittiin liikuntavaikuttajia ja henkilöitä, jotka ovat jättäneet jälkensä muilla tavoilla helsinkiläiseen liikunta- tai urheiluhistoriaan. Ulkovalokuvanäyttely ja helsinkiläislegendojen kunniataulut Helsingin liikuntapalveluiden satavuotistaipaleen kunniaksi kaupungin ytimeen Keskuskadulle pystytetään 13.6. valokuvanäyttely, jonka yhteydessä on myös sadan helsinkiläislegendan nimistä koostuvat kunniataulut. Näyttelyn valokuvat ovat peräisin Helsingin kaupunginmuseon helsinkikuvia.fi-palvelusta, josta löytyy myös kattavampi valokuva-albumi liikuntapalveluiden historian ajalta. Näyttely on Keskuskadulla 31.8.2019 asti. Sadan helsinkiläislegendan kunniataulut tulevat myös esille Töölön kisahalliin. Sadan legendan joukossa on seuramme perustaja Jane Erkko sekä muodostelmaluistelun päävalmentaja Kaisa Arrateig. https://www.hel.fi/uutiset/fi/kulttuurin-ja-vapaa-ajan-toimiala/sata-urheilullista-ja-liikuttavaa-helsinkilaislegendaa-valittu