Kevätkokouksen 2020 päätöksiä ja hallitusvalintoja – Helsingin Taitoluisteluklubi
You are currently viewing Kevätkokouksen 2020 päätöksiä ja hallitusvalintoja

Kevätkokouksen 2020 päätöksiä ja hallitusvalintoja

HTK:n kevätkokous pidettiin koronaepidemian vuoksi annetun väliaikaissääntelyn (290/2020) myötä vasta kesäkuussa; torstaina 17.6.2020 Helsingin jäähallin harjoitushallin katsomossa. Kokouksen asialistalla oli sääntömääräiset asiat sekä hallitusvalintoja. Hallitusvalinnat, jäsenmaksu ja seuran kokoukset Kevätkokouksessa hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin 5 ja hallituksen varsinaisiksi jäseniksi kaudeksi 2020-2022 valittiin:
  • Carita Lehtola, varapuheenjohtaja ja yksinluistelutoimikunta
  • Marko Laaksonen, muodostelmaluistelutoimikunta
  • Satu Jaatinen, viestintä
  • Meri Hyrske-Fischer, luistelukoulut ja kehitysryhmät (Merja Särkiojan jäljellä olevaksi kaudeksi 2020-2021)
  • Elina Soukola valittiin hallituksen varajäseneksi vuoden kaudeksi, Elina vastaa HTK tapa toimia – sekä Tähti- ja huippu-urheiluseurahankkeista.
Puheenjohtaja Pasi Lehtinen sekä tapahtumista ja kilpailuista vastaava hallituksen jäsen Mika Laitinen valittiin tehtäviinsä vuosi sitten kahdeksi vuodeksi. Merja Särkioja erosi hallituksen jäsenyydestä toukokuussa 2020. Kiitos Merjalle hallitustyöskentelystä ja oikein hyvää jatkoa. Näin ollen hallitus jatkaa lähes samalla kokoonpanolla uudenkin toimikauden. Myös hallituksen sisäiset vastuualueet pysyivät pääsoin samoina. Edellä mainitut vastuualueet vahvistettiin kevätkokouksen jälkeisessä hallituksen järjestäytymiskokouksessa. Seuran toiminnanjohtaja Kirsi Nurmi-Haikonen jatkaa hallituksen sihteerinä. Kevätkokous päätti pitää jäsenmaksun nykyisessä 30 eurossa, ja hyväksyi myös muutoksen seuran sääntöihin osittain koronaviruksen aiheuttamista syistä. Seuran hallituksen niin päättäessä seuran kokoukseen voi osallistua tietoliikenneyhteyden tai muun teknisen apuvälineen avulla kokouksen aikana tai ennen kokousta. Hallitus päättää etäosallistumisen järjestämisen käytännön toteutustavasta. Jatkossa kevätkokous pidetään huhti-kesäkuussa ja syyskokous loka-marraskuussa, mikä paremmin vastaa seuran tilikautta. Lisätietoa Hallituksen jäsenet etunimi.sukunimi@helsingintaitoluisteluklubi.com