Pojat jäällä Salmisaaressa ma 19.10.2020 klo 18 – Helsingin Taitoluisteluklubi
You are currently viewing Pojat jäällä Salmisaaressa ma 19.10.2020 klo 18

Pojat jäällä Salmisaaressa ma 19.10.2020 klo 18

Tunnetko poikaa, joka haluaisi kokeilla taitoluistelua? Eli kokea vauhdin huumaa, temppujen taikaa ja musiikin rytmejä? Nyt se on mahdollista 😊 Järjestämme yhdessä Suomen Taitoluisteluliiton kanssa Pojat jäällä @HTK -tapahtuman Salmisaaren jäähallissa maanantaina 19.10. klo 18.00-18.45. Tapahtuma on ilmainen ja tarkoitettu ensisijaisesti noin 5-10-vuotiaille pojille. Tunnillamme vierailee luisteluvalmentaja, mies, joka on osallistunut arvokisoihin edustusluistelijana. Lisäksi seuramme kilparyhmien poikaluistelijat Anton, Kuura, Oscar ja Hugo tulevat näyttämään, miten heiltä sujuvat hypyt ja piruetit. Pilke silmäkulmassa tietenkin 😉 Mukana menossa myös luistelukouluohjaajamme. Jos luistelijalla ei ole omia luistimia (taitoluistimet tai hokkarit), niin tarjolla on kokeiltavana mustia taitoluistimia. Suosittelemme myös kypärän käyttöä. Tapahtumaan toivotaan ennakkoilmoittautumista tämän linkin kautta https://htk.myclub.fi/flow/events/2513376, jotta osaamme varautua riittävällä määrällä ohjaajia ja lainaluistimia 😊 Huomioithan, että seura ei erikseen vakuuta poikaluistelutapahtumaan osallistuvia luistelijoita. Pistäthän sanan kiertämään tykkäämällä ja jakamalla somessa tapahtumaamme. Ja fiilistele näiden poikien kanssa tulevaa jo etukäteen: https://youtu.be/Riiizq3q-pY Tervetuloa mukaan! Luisteluterveisin, Nina p.s Alla vähän lisää tietoa siitä, miksi luistelu sopii täydellisesti myös pojille: Luistelu on jokaisen suomalaisen perustaito, joka kehittää muun muassa koordinaatiota, voimaa ja tasapainoa. Luistelukoulussa aloitellaan alkeista: opetellaan liukumaan, kaatumaan ja jarruttamaan. Taitoluistelun harrastajat oppivat usein musikaalisiksi, ilmaisukykyisiksi ja hyviksi keskittyjiksi. Monista lajissa opituista taidoista on hyötyä paitsi urheiluharrastuksessa, myös opinnoissa ja myöhemmin työelämässä. Lajissa on vielä toistaiseksi enemmän mukana tyttöjä kuin poikia, mutta se sopii kuitenkin mainiosti harrastukseksi molemmille. Luistelemisesta innostuneet pojat nauttivat usein terän varassa temppuilemisesta ja itsensä haastamisesta. Taitojen karttuessa pojat pitävät usein myös hyppyjen tekemisestä kovasta vauhdista. Yksi monipuolisen lajin hienouksista on lisäksi mahdollisuus ilmaista itseään musiikin tahdissa. Huipputasolla miesten hyppyrepertuaariin voivat kuulua jopa erilaiset neloishypyt; ilman huimapäistä asennetta ja ponnistusvoimaa eivät temput kuitenkaan onnistu. Taitoluistelua voikin jossain mielessä verrata esimerkiksi lumilautailuun tai mäkihyppyyn. Laji kehittää myös hapenottokykyä. Joku on joskus rinnastanut taitoluistelun vapaaohjelmaa 3000 metrin estejuoksun rasitukseen.